STRONA GŁÓWNA
 Regulamin GCI
 Cennik usług GCI
 Informacje o GCI
 Kontakt
 GCI na Mazowszu
 Ważne adresy
 ******************
 CV
 list motywacyjny
 Jak rozpocząć działalność gospodarczą
 ******************
 Gmina Lelis
 Obiekty Użyteczności Publicznej
 Lelis GOK
 Imprezy
 Galeria
 Dożynki 2006 - Galeria
 „Dzieci i młodzież na trawie razem” Szafarczyska 2006
 X Kurpiowskie Granie - Galeria
 „Darcie Pierza”
 DOżYNKI 2007 - Galeria
 Kurpiowskie Granie 2008
 Kowalstwo na terenie Kurpiowszczyzny...
 Darcie Pierza - 2009r.
 XIII Kurpiowskie Granie
 • Darcie Pierza - 2009r.

  „Darcie Pierza”

  – IV Regionalny Przegląd Widowisk

  przedstawiających fragmenty życia dawnych Kurpiów”

  Kurpiowska gwara, pieśń, taniec, piękne zwyczaje i piękne idee to wszystko było pokazane w widowiskach przedstawionych podczas  IV regionalnego przeglądu widowisk przedstawiających fragmenty życia dawnych Kurpiów - imprezy folklorystycznej pt.  „Darcie pierza”, która odbyła się w dniu 19 lutego 2009r.

     Na scenie Gminnego Ośrodka Kulturalno-Oświatowego w Lelisie  prezentowały się zespoły dziecięce, młodzieżowe i dorosłych.

     Zespół  Nowe Latko przy Szkole Podstawowej w Dąbrówce prowadzony przez instruktora GOK-O w Lelisie pokazał „Zwyczaje świąteczno – karnawałowe na Kurpiach”. Wieczorne spotkania towarzyskie, rozmowy o zalotach młodych, chodzenie z gwiazdą i szopką, śpiew, taniec i muzyka – to treść widowiska.

     Dziecięcy zespół „Burśtynki” z Klonu gmina Rozogi  -zaprezentował „Dziecięce jercowanie przy pasieniu bydła”.  Poważne, śmieszne  a zarazem dorosłe rozmowy dzieci z dziadkiem podczas pasienia krów  oraz nauka tańca – to tematyka tego widowiska.

     „Cyja robota cięzsa” – pokazał zespół „Jegodecki” z Zalasa , gmina Łyse. Mąż  zawsze mówił do żony, że on pracuje  więcej i ciężko. Żonie to gadanie już się znudziło i pewnego razu mówi  - skoro tak ci źle to zamienimy się obowiązkami. I tak też się stało. Jednak mąż nawet do wieczora nie wytrzymał.

     „Dziecięce gadania przy pasieniu krów” zaprezentował zespół Nowe Latko działający przy Szkole Podstawowej w Łęgu Starościńskim  prowadzony przez instruktora GOK-O Jana  Kanię.   W rozmowach dzieci wyśmiewają  grubasów i chudych, od czego to im brzuchy urosły, o zalotach starszego rodzeństwa, o krowie która nie chciała oddać mleka.

  W widowisku tym pokazano również  gry i zabawy dziecięce.

     Zespól regionalny Myszyniec – przedstawił widowisko pt. „Odpust w Mysiańcu”. Dawniej  odpust w parafii był wielkim wydarzeniem. Okazją do modlitwy, do spotkań towarzyskich, do poznania nowych ludzi. A po odpuście -  spotkania, żeby sobie poopowiadać co kto widział, co kogo spotkało itp.

     „Skutki osukanej miłości”  pokazał zespół „Puszcza Zielona” z Łysych. Płaczące dziecko w kołysce, smutna panna, krzyczący ojciec i zatroskana matka…

  „Kurpiowskie wianki” – pokazali „Kurpsiaki” z Myszyńca. Dużo śpiewu, tańca i zalotów miłosnych młodzieży– to tematyka  ostatniego z prezentowanych przedstawień.

        W widowiskach pokazano lud kurpiowski jako wesoły, rozśpiewany, roztańczony a zarazem jego troski i zajęcia dzieci.

        Widowiska oceniała komisja w składzie: Katarzyna Mróz, Elżbieta Włoch i Adam Bakuła – pracownicy Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Pierwsze miejsce otrzymało widowisko „Dziecięce gadanie przy pasieniu krów” i „Skutki osukanej miłości”. Dwa równorzędne miejsca drugie otrzymały widowiska „Dziecięce jercowanie przy pasieniu krów” oraz „Odpust w Musiańcu” Trzecie miejsce otrzymały widowiska „Zwyczaje świąteczno-karnawałowe na Kurpiach”, „Cyja robota cięzsa” i „Kurpiowskie wianki”.

  Jan Kania instruktor GOK-O w Lelisie otrzymał specjalną nagrodę za scenariusze i choreografię widowisk.

        Imprezie towarzyszył kiermasz sztuki ludowej. Swoje wyroby prezentowali:  Czesława Lewandowska z Ostrołęki (wyroby szydełkowe i kwiaty), Adam Murach z Płoszyc (wyroby z gliny), Teresa i Czesław Niedźwieccy z Olszewa Borek( miód), Marianna Staśkiewicz (tomik wierszy), Andrzej Staśkiewicz (rzeźba)z Kadzidła.

        Można było pokosztować  tłustoczwartkowych potraw regionalnych.

        Na „Darcie Pierza” przybyli mieszkańcy wsi Lelis i okolicy, uczniowie Szkoły Podstawowej w Nasiadkach i Zespołu Szkół w Lelisie, przedstawiciele Związku Emerytów i Rencistów z Ostrowi Mazowieckiej. Wśród gości zaproszonych znaleźli się:  Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego - Mariusz Popielarz,  Wicestarosta  Ostrołęcki – Witold Pakieła, Prezes Związku Kurpiów – Mirosław Grzyb, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrołęce – Mieczysław Romanik, Wójt Gminy Lelis –Stanisław Subda, Przewodniczący Rady Gminy Lelis –Jan Mrozek, radni gminy, miłośnicy kultury kurpiowskiej. Specjalne życzenia na tę okoliczność nadesłał. poseł na Sejm RP - Andrzej Kania.

        Impreza została dofinansowana przez  Samorząd Powiatu Ostrołęckiego.

  O imprezie można było dowiedzieć się z  Tygodnika Ostrołęckiego, Radia OKO, Internetu.

  Główny organizator imprezy to: Gminny Ośrodek Kulturalno-Oświatowy w Lelisie. Współorganizatorzy: Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Kurpiowskiej „Puszcza” w Lelisie.

  Nowe Latko

  Nowe Latko

  Puszcza Zielona

  Burśtynki

  Kurpsiaki

  Nowe Latko